Pojem edukace

Slovo:

edukace


Význam:

výchova, vzděláníGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

psychopedie, icebreakers games (angl.), role a pozice dítěte mezi sourozenci, biologické formativní vlivy, Úvod do behaviorismu, Úvod do pedagogické psychologie, teorie vývoje a utváření osobnosti, challenging pupil, instructional scaffolding (angl.), icebreaker games (angl.), vývoj, BI-BI model, sebekultivace, parental involment (angl.), lifelong education (angl.), envigogika, heautagogika, educational counseling (angl.), Determinanty normální osobnosti, zdravá škola, předmět psychologie duševního vývoje, personální profesní potenciál, edukativní, mmorodinné a mimoškolní prostředí, determinanty psychiky a osobnosti, Edukativní determinanty psychiky, poznávací vývoj dětí podle J. Piageta, hodnotové orientace (typy), Etický a morální charakter, vrozené závady a poruchy, vývoj kognitivity dětí, mravní výchova ve společnosti, předmět pedagogické psychologie, Filozofie, Úvod do duchovědné psychologie, prevence, burnout- stav osobnostního vyhoření, charakter a jeho utváření, výchova tvořivosti, Vaněk Jan, Blížkovský Bohumír, Specific Language Impairment (SLI), heterodidakce, gerontopedagogika, kulturní genetika, pedocentrismus, amikace, situační metoda, permanentní edukace, kreativní edukace, antropogogika, antikreativní faktory, edukace laxní, pragmatická pedagogika, kontrastní edukace, edukace rejekční, pedagogická psychologie, kognitivizace, tyflopedie, pedagogická evaluace, realizované kurikulum, projektované kurikulum, descholarizace, learning by doing (angl.), Úlehla Josef, Basil Bernstein (1924-2000), Agogika, environmentální senzitivita, expresivní terapie, Evidence-Based Education, behaviorální strategie, racionální psychoterapie, žákovské portfolium, feministická pedagogika, kontrastní výchova, ekleziogenní neuróza, laxní výchova, hyperdominantní výchova, hyperprotektivní výchova, rejekční výchova, geragogika, nonkontaktní edukace, interakcionistické teorie evoluce, totální komunikace, edukovatKnihy

Nemocný a chronické onemocnění -- autor: Gurková Elena
Skupinová edukace diabetiků - Jak na to… -- autor: Jirkovská Alexandra
Edukace osob se zrakovým postižením v osobnostním pojetí -- autor: Röderová Petra
Edukace osob s těžkým postižením a souběžným postižením více vadami -- autor: Opatřilová Dagmar
Muzikoterapie a edukace -- autor: Beníčková Marie

Komentáře ke slovu edukace


 
» přidat nový komentář

nick: prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. edit 17.09.2019 20:24
» reagovat
Edukace (vyučování či vzdělávání a výchova) je intencionální (záměrné, cílevědomé) a systematické působení např. učitele, vychovatele, vedoucího pracovníka i rodičů na děti i dospělé osoby s cílem vštípit jim určité vědomosti, dovednosti a návyky, formovat přitom i jeho způsoby chování a prožívání i charakterové vlastnosti. Problematikou edukace se zabývá např. pedagogika, didaktika, edukační psychologie, tj. pedagogická psychologie, resp. psychologie vyučování a výchovy.
 
>   neregistrovaný 24.06.2020 13:23
» reagovat
  my máme už i edukovaná muzea s edukačním programem a edukačním zaměřením a edukovanými pracovníky.
   
> převrácení významu naruby neregistrovaný 31.03.2022 01:28
» reagovat
  gratuluji k dokonalému převrácení původního významu naruby. řeším tu etymologii latinského slova educo a definoval jste přesný opak. educo znamená vytažení ven a do dálky, nechání narůst, nakypění a vypracování existujícího charakteru a potenciálu daného individua, nikoli namlácení vašich představ o tom kým podle vás mají být! nikoli předělání, nacpání něčeho dovnitř, žádné vštípení to neznamená. chápu že toto se v našich končinách převráceně učilo velmi dlouho, ale jste ukázkou toho převráceného a zvráceného přístupu. proto vzdělávání již dlouho nefunguje. cpát něco cizího do jedinců kteří jsou jiní a mají vlastní kvality je nefunkční, násilné, mučivé, plané a vybuzuje další násilí jak je dnes vidět. ono by se to sešlo protože všechny lidské bytosti mají podobné kvality a tedy i to co se bojíte že by se ztratilo by se neztratilo ale naopak v těch jedincích našlo. takto, když místo abychom jim pomáhali se najít je znásilňujeme k něčemu, tak se pak vůči tomu naopak v reakci vymezují a utíkají od toho, tedy se vám pak daří dosáhnout opaku toho co jste zamýšlel.
   
ubohost neregistrovaný 05.06.2019 09:08
» reagovat
Je to ubohost ,když se někdo snaží dát najevo jak je vzdělaný,odborný a zahazuje česká slova používáním nic neříkajících deb---- názvů !!!
 
> Jazyk neregistrovaný 12.08.2019 12:37
» reagovat
  Jazyk není nějaký rigidní neměnící se soubor omezeného počtu slov s jednotným původem.

Naopak je neustále se vyvíjejícím a měnícím se a to jednak tím že jsou vymýšlena zcela nová slova, vcházejí do užívání stará slova nebo jsou přebírána slova z cizích jazyků.

Zrovna "Edukace" je původem z latiny a Čeština má z latiny vypůjčeno poměrně dost velkou zásobu slov jež standardně už dnes považujeme za ryze "Česká"
   
  neregistrovaný 25.05.2015 11:23
» reagovat
vyucovani, vyuka...
 
  neregistrovaný 23.02.2014 12:42
» reagovat
kdybychom měli dobré základní vzdělání, trochu hrdosti a hlavně národní hrdost nemuseli bychom se edukovat, čekovat a jiné zkomoleniny, kterým stejně většina národa nerozumí. Ani ti, kteří je používají to neumí.
 
>   neregistrovaný 30.10.2018 23:13
» reagovat
  velmi dobře jste to napsal
   
. neregistrovaný 31.01.2013 22:56
» reagovat
výchova, vzdělání
 
upřesnění neregistrovaný 07.01.2008 21:50
» reagovat
výchova, výuka
 Navigace

předchozí slovo: » edukabilita
následující slovo: » edukace ambiciozní
slovo se nachází na stránce: E:2
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz