Pojem burnout a jeho fáze

Slovo:

burnout a jeho fáze


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

1. Fáze počátečního nadšení.
Bývá uváděna i jako předfáze. Začínající pracovník má elán, má příliš optimistická (až romantická) očekávání až iluze. Práce ho zcela naplňuje, identifikuje se až příliš se svou profesí a zanedbává soukromé volnočasové aktivity.
2.Fáze vystřízlivění a stagnace. Počáteční nadšení a elán opadá, pracovník zjisťuje, že práce má i své zápory a rizika a že ne všechny původní plány a ideály půjdou realizovat. Mívá někdy pocit, že něco nestíhá, jeho činnosti začínají ztrácet systém. Začíná se zabývat i svými osobními a rodinnými mimopracovními potřebami a koníčky.
3. Frustrace.
Pracovníka začínají zajímat otázky efektivity a smyslu vlastní práce, protože se opakovaně setkal s nespolupracujícími spolupracovníky a klienty, technickými, byrokratickými a jinými překážkami. Mohou se vyskytnout i nesnáze a spory s nadřízenými a osobní emocionální a fyzické potíže. Vyskytují se symptomy neurózy (např. anxiozita, obsese, subdeprese).
4.Fáze apatie.
Stadium apatie přichází po dlouhodobější zátěži, když na stresující a frustrující situaci nemá pracovník dostatečný pozitivní vliv (ať už domněle nebo objektivně). Mnozí lidé se potýkají s tzv. HH-syndromem charakterizovaném bezmocností a beznadějí (“HH”je zkratka z angl. helplessness & hopelessness). . Dochází k redukci až ztrátě nadšení a zájmu pro pracovní aktivity, převládá únava, zklamání a vyčerpání.
Pracovník začíná vnímat své povolání primárně jen jako zdroj obživy, dělá pouze to, co musí, a odmítá jakékoli nové a mimořádné úkoly. Nadřízenými, spolupracovníky a klienty se často cítí obtěžován.
5.Fáze plného vyhoření.
Jde o období emocionálního vyčerpání, depersonalizace, k pocitu ztráty pracovního a i životního smyslu. Objevují se vážnější projevy somatické, psychické a sociální nepohody, závady a poruchy zdraví.

Knihy

Poselství pro ženskou duši -- autor: Gray Miranda
Truchlení -- autor: Kast Verena
Fáze gravitace -- autor: Simmons Dan
Vnitřní odsun 1947-1953 -- autor: Dvořák Tomáš
Fáze Měsíce -- autor: Lattari Cecilia

Komentáře ke slovu burnout a jeho fáze


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » burnout
následující slovo: » burnout efekt
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:643
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz