Pojem diskuze

Slovo:

diskuze, diskuse

Výslovnost:
dyskuse

Upozornění:
vložil uživatel JosefZ**** a ověřil editor

Význam:

• rozprava, výměna a obhajoba názorů, debata

• rozbor, úvaha o možnosti řešení úlohy vzhledem k daným podmínkám



Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slova



Některá související slova

brainstorming, kreativní a talentované osoby, výchova tvořivosti, Kritéria hodnocení vysokoškolských učitelů a učitelek, Normální a zdravá osobnost, škola a její formativní vlivy, mravní výchova ve společnosti, interakce, schopnosti a nadání, normalita a psychické zdraví, rozhovor jako poznávací metoda, sociální interakce ve skupině, Etický a morální charakter, rozhovor a jeho typy, hodnotové orientace (typy), prosociální a morální charakter, mravnost a její výchova a sebvýchova, discourse (angl.), typy inteligence podle H.Gardnera, nadané a tvořivé osobnosti, zábavy v mládí, eristika, facilitátor, moderace, moderátor, oponentura, polemika, subjekt, tolerantní, nick, xixi, focus groups, teorie vývoje a utváření osobnosti, disputatio (lat.), dialogické verbální metody, aktivizační metody, IMRAD zkratka, diskutabilnost, zákon identity (totožnosti) logického myšlení, EAV zkratka, demokratický styl řízení a vedení, disscussant (angl.)

Komentáře ke slovu diskuze, diskuse


 
» přidat nový komentář

https://www.onlinekvetinypraha.cz/ JanaPetova 03.12.2023 09:39
» reagovat
Jsem koupila květiny na https://www.onlinekvetinypraha.cz/ líbily se mi květiny jsou krásné. Všem doporučuji. Jana
 
  neregistrovaný 05.11.2022 10:04
» reagovat
Babiš je č ů r á k a zeman je k r i p l
 
Demogracie je diskuze? neregistrovaný 19.06.2019 09:32
» reagovat
Ano, "diskuze" je jen předvojem pro další lidové formy, např. "demogracie", "renezance" a pod.Smůla, že s gramatikou se rozplizává i sémanická hodnota výrazu: diskuse má pravidla (argument x argument). V "diskuzi", zdá se, stačí, když si jedna nebo více stran melou své pořád dokola bez vazby na případné argumenty protistrany.
Pak ovšem sice demokracie je pořád ještě diskuse, ale "demogracie" je "diskuze".
Přizpůsobení pravopisu výslovnosti: chybná výslovnost vznikla evidentně falešnou analogií se slovy typu "kolize" a pod. v jazykovém prostředí
méně vzdělané populace. To není důvod k tomu k přizpůsobení. Vzdělávat se neformálně může každý a celý život. A používat jen ta slova, která bezpečně znám, nevnucovat ostatním svou vlastní intepretaci
pojmů, výslovnosti a gramatiky.
 
Hezká slovní a intelektuální potyčka neregistrovaný 05.02.2018 16:07
» reagovat
Moc hezká debata, ale autor, který je proti variantě "diskuze" zapomněl na jednu podstatnou věc - psaní cizích, někdy ale i domácích slov, podléhá procesu sjednocování psané podoby se zvukovou. Tento proces jde vstříc širokým vrstvám uživatelů, kteří nejsou tak vzdělanostně a intelektuálně vybaveni, ale psát musí. Kdo dnes píše "president", "fysika" a "filosofie"?
 
> Co je .......vybavení neregistrovaný 19.06.2019 10:08
» reagovat
  Já osobně jsem dostala pravopis i výslovnost slova diskuse, jakožto i lingvistické důvody natlučeny do hlavy už na základce, jste snad vybaven hůř? Dál už se jen chyba klasifikovala jako chyba. Byla to ale jiná generace učitelů, často ještě jen středoškoláci. Současní učitelé jsou nejspíš
vzdělanostně a inteligenčně vybaveni hůř (ač povinně vysokoškoláci), protože výraz "diskuze" používají běžně, navíc běžně generují perly typu "ony to děti ví", případně "prosím, aby jste Pepíčkovi domluvili". Problém je prý v platech. Já si to nemyslím. Mimochodem,úprava psaní - s - z - bv otevřených slabikách proběhla v reformě pravopisu okolo r. 1960, odlišné paní "diskuse" bylo řádně zdůvodněno, tak to 60 let poté zas nemotejte dohromady.
   
> jak je to s tím zvukovým sjednocováním... neregistrovaný 19.04.2021 00:21
» reagovat
  Opravdu "psaní domácích slov podléhá procesu sjednocování psané podoby se zvukovou"? Takže se píše "vedle břízy roste dup", fčela, ftipný, prozba, blížíme se "g domu", dáme si "roscvičku", "f obchodě si skouším tryčko, paxi dám spěf" atd. atd. atd. Děte s ťým kšíbku, s tou heskou potyčkou, a do dyzkuze se nemíchejte, vy široká vrstvo.
   
> Opora ve výslovnosti neregistrovaný 30.06.2021 11:21
» reagovat
  Chtěl bych zareagovat jen stručně - pravopis slov typu "fysika" či "televise" se řídí skutečně jednoznačnou výslovností se "z", ale slova typu diskuse či renesance se původně psala se dvěma "s", právě pro tuto výslovnost. To, že nevzdělané vrstvy výslovnost komolí, není argument pro zavedení dublety "diskuze". Ale nešť, když si v ústavu myslí, že to pádný argument je. Nicméně i jazykovědci upozorňují, že neutrální spisovná podoba je "diskuse", pouze u komunikátů, kde je přijatelná hovorovost, se připouští i dubleta "diskuze". Čili vlk se nažral, koza zůstala celá... Dubletu "diskuze" může každý, kdo chce, spokojeně ignorovat.
   
Response neregistrovaný 14.06.2017 16:56
» reagovat
Ale pane kolego...přeci responsujeme nad hypotetickou vlastností elementární mluvy. Pokud jde o jazyk ČESKÝ, "diskuse" v pravém smyslu slova sahá dál do enokritické minulosti. Z tohoto důvodu je správně "diskuse", nikoliv snad "diskuze" jako synteticky neúplný tvar krebetiálního významu z dob minulých. Jakkoliv se zdá býti, a teď myslím z hlediska enterciálního, slovotvar s "Z" v některých směrech post-intelektualistické roviny vyhovující, naprosto odlišně tomu tak není.
 
>   neregistrovaný 23.01.2018 18:54
» reagovat
  a řikal jste to primářovi?
   



Navigace

předchozí slovo: » diskutovat
následující slovo: » diskvalifikace
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:891
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz